Správne napísaný životopis je spolu s motivačným listom Vaša vizitka a vstupenka na interview. Nezabudnite na to, nepodceňujte ho a pristupujte k nemu s dôležitosťou, akú si zaslúži. Aby ste vôbec boli na interview pozvaní, musí Váš životopis potencionálneho zamestnávateľa zaujať.
Predtým, než začnete životopis písať, si urobte analýzu vlastných schopností a zručností, čo Vám tiež umožní posúdiť, či ste svoje úsilie pri hľadaní nového zamestnania zamerali správnym smerom. Ak viete, čo Váš potenciálny zamestnávateľ chce a potrebuje vedieť, môžete to do svojho životopisu zaradiť' a získať tak „kladné body“. Pre analýzu schopností si môžete pripraviť tabuľku, ktorá Vám umožní identifikovať činnosti a aktivity, vďaka ktorým ste tieto schopnosti a zručnosti získali. Zamyslite sa nad príkladmi z Vašich minulých zamestnaní, ktorými by ste mohli dokumentovať svoje schopnosti, zručnosti, vlohy, nadanie, znalosti a skúsenosti.
Pri zostavovaní životopisu nezabudnite, že nápad, prihlásiť sa na pozíciu, ktorá Vás zaujala, malo pravdepodobne až niekoľko desiatok ďalších uchádzačov, a že personálnym pracovníkom Vášho zamestnávateľa prišlo tiež toľko životopisov. Aby ste zaujali, musíte sa odlíšiť – v pozitívnom zmysle slova, samozrejme. Nebojte sa dať si čas s výberom písma a s grafikou, vždy však zachovajte čistotu štýlu a vkus. Váš životopis (Curriculum Vitae alebo Resume) by mal byť stručný, štruktúrovaný, atraktívny a prehľadný. Všetky informácie, ktoré do Vášho životopisu napíšete, musia byť pravdivé. Mal by obsahovať podstatné informácie o Vás a o Vašich silných stránkach. Nezabudnite uviesť najmä tie význačné črty, ktoré z Vás robia atraktívnejšieho kandidáta, alebo ktoré sú v súlade s tým, čo potencionálny zamestnávateľ potrebuje. Zamerajte sa na to, čo sa Vám doteraz podarilo dosiahnuť,napr.:
Nebojte sa uviesť Vaše realizované nápady a myšlienky, i keď si myslíte, že sú v podstate jednoduché. Dôležitý je vždy výsledok. Jednoduché nápady často ušetria najviac času a peňazí – zrýchlenie systému dodávok, zlepšenie kontaktu so zákazníkmi, zníženie objemu zásob, rýchlejšie poskytovanie informácií zákazníkom apod.
Ak sa uchádzate o miesto v zahraničnej spoločnosti , alebo je v požiadavkách uvedený cudzí jazyk, je vhodné zaslať životopis v češtine i v príslušnom jazyku. Ak si nie ste istí gramatickou správnosťou, je vždy lepšie si cudzojazyčnú verziu nechať posúdiť. Neriskujete tak odhalenie svojich jazykových nedostatkov. Navyše prípadné chyby svedčia o nedostatočnej starostlivosti pri vypracovaní.
Snažte sa, aby z Vášho životopisu bolo zrejmé, ako Vaše štúdia i zamestnanie nadväzovali, prípadne vysvetlite "medzery". Inak sa môže príslušný personalista domnievať, že niečo skrývate.
Nezabudnite, že to, čo do životopisu neuvediete, je rovnako dôležité ako to, čo doňho dáte. V tejto fáze nie je vhodné napríklad uvádzať, že ste veľmi vyťažený na miestnom zastupiteľstve a musíte sa pravidelne zúčastňovať jeho jednaní. Vyhnite sa akýmkoľvek informáciam, ktoré by mohli byť vnímané ako kontroverzné. Majte na pamäti, že pracovníci Vášho potenciálneho zamestnávateľa, ktorí budú Váš životopis čítať, sú tiež len ľudia so svojimi predsudkami, preferenciami a názormi na rôzne skutočnosti nášho života. Vyhnite sa preto všetkému, čo by mohlo vyvolať pocit, že zastávate niektoré extrémne názory, že venujete príliš mnoho času veciam, ktoré nesúvisia s Vašou prácou. Sústreďte sa na informácie o tom, čo ste až doteraz robili, aké vzdelanie a odbornú prípravu ste absolvovali, aké pracovné úspechy ste dosiahli a zdôraznite záujem o prácu v spoločnosti , v ktorej sa o miesto uchádzate.
Ak sa Vám podarilo usporiadať všetky potrebné a dôležité informácie a prehľadne a štruktúrovane ich spísať, máte dôležitý kus práce za sebou. Možno to bolo náročné, ale rozhodne sa to vyplatí. Predstavte si personalistu, ktorý dostane na každú vypísanú pozíciu 100 životopisov. Koho pozve na interview? Toho, kto poslal konzistentný, prehľadne štruktúrovaný a starostlivo upravený životopis alebo toho, kto poslal desať stránkový text bez viditeľného začiatku a konca?
Premýšľajte o človeku, ktorý bude Váš životopis čítať. Graficky atraktívny, ľahko čitateľný a prehľadný životopis, umožňujúci ľahkú orientáciu, v ktorom sa dajú ľahko nájsť relevantné informácie, je základom úspechu.
Pre vytváranie Vášho životopisu môžete využiť rôzne typy šablón. Odkazy na niektoré webové stránky ponúkajúce šablóny životopisov nájdete tu.