Ak ste v príslušnom výberovom riadení neboli úspešní, nezúfajte. Akokoľvek je to nepríjemné, je potrebné s takouto situáciou počítať. Úprimne povedané, bude ich asi viac než tých úspešných. Nedávajte si to za vinu, je to celkom normálne. Na druhú stranu, je vhodné zanalyzovať celú situáciu a zamyslieť sa nad chybami, ktorých ste sa možno dopustili.
Dôvodov, ktoré rozhodujú o odmietnutí kandidátov je veľa. Uvádzame aspoň tie najbežnejšie:
- Nevyhranené názory a postoje, nedôveryhodná alebo nevýrazná prezentácia svojich znalostí, schopností a zručností (forma je rovnako dôležitá ako obsah a mnoho krát i dôležitejšia), nízka sebadôvera, plachosť až bojazlivosť, arogancia, neúprimnosť, familiárnosť.
- Nedostatočná schopnosť formulovať vlastné ciele, malé alebo naopak premrštené ambície, nerozhodnosť a neistota, čo sa týka ďalšieho rastu.
- Nedostatok entuziazmu a energie, malý záujem o pozíciu či spoločnosť, minimálna vlastná iniciatíva (otázky, návrhy a nápady).
- Nedbalý a neupravený vzhľad, nevhodné oblečenie svedčiace o nedostatku zmyslu pre realitu a sociálnej inteligencie.
- Nerealistické predstavy o výške platu, veľký záujem o plat a zamestnanecké výhody na úkor záujmu o spoločnosť, pozíciu a náplň práce.
- Neschopnosť jasne formulovať názory, zlé komunikačné návyky (skákanie do reči, nespisovný prejav atd.).
- Nízka schopnosť práce v kolektíve, neschopnosť riadiť ostatných zamestnancov alebo viesť team.
- Prejavy nezrelej osobnosti.
- Evidentne zlá príprava na prijímací pohovor svedčiaci o nedostatku záujmu, neznalosť základných faktov, nepripravenosť diskutovať o konkrétnych veciach.
- Nedostatok flexibility a prispôsobivosti, výhrady k cestovaniu, neochota presťahovať sa do miesta pracoviska.
- Malé skúsenosti v danom odbore, časté zmeny miesta, krátke skúsenosti v jednotlivých pozíciách.
- Nedostatočné vzdelanie a prax.
V prípade neúspechu vo výberovom riadení sa určite opýtajte na dôvody, ktoré viedli k výberu iného kandidáta. I keď sa Vám môže stať, že spoločnosť uvedie nejaký všeobecný dôvod alebo odpoveď „zahmlí“ (solídne spoločnosti Vám však spätnou väzbu poskytnú), predsa len Vám to poskytne určitú indikáciu o tom, kde sa stala chyba a do akej oblasti je potrebné napnúť sily, aby ste nabudúce už uspeli.